Praktické tipy, ako ušetriť pri tlači

Žijeme v dobe, kedy sú tlačiarne bežnou súčasťou našich domácností a kancelárií. Zároveň žijeme v dobe zdražovania. Rovnako ako potraviny či energie môžu narásť aj náklady spojené s tlačením dokumentov, ktoré bežne potrebujeme. Avšak existuje niekoľko jednoduchých a praktických spôsobov, ako ušetriť na spotrebe pri tlači. V tomto článku sme pre vás vybrali zopár užitočných rád, ktoré vám pomôžu šetriť peniaze a zároveň chrániť životné prostredie.

Vyberte si správny Font

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako bezvýznamný detail, ale aj takáto drobná zmena Vám pomôže ušetriť a to z toho dôvodu, že rôzne písma používajú rôzne množstvá atramentu. Ak teda chcete ušetriť, vyberte si písmo, ktoré je optimalizované na šetrenie atramentom a sledujte, ako vaša spotreba atramentu klesá. Napríklad Arial je jedným z najpopulárnejších fontov, ale používa až o 27 % viac atramentu ako Calibri, Century Gothic alebo klasický Times New Roman.

TIP: Medzi bežne používané najúspornejšie fonty sa radia Garamond, Courier, Times New Roman alebo Century Gothic. Ak chcete ušetriť, vyhnite sa fontom ako Impact alebo Cooper Black, patria medzi najmenej úsporné.

Udržiavajte tlačiareň v kondícií

Zaseknutie tlačiarne alebo špinavé tlačové hlavy môžu spôsobiť, že z kaziet začne vytekať atrament alebo, čo je ešte horšie, spôsobiť poruchu tlačiarne. Preto odporúčame pravidelný servis, poprípade zváženie kúpy lepšieho zariadenia.
Ak už máte staršiu tlačiareň (viac ako 5 rokov), skúste popremýšľať nad výmenou. Dnešné tlačiarne vám uľahčia prácu. Môžu sa bezdrôtovo pripojiť k vašej domácej sieti, prijímať tlačové úlohy z telefónu či dokonca komunikovať. Ale hlavne sú úspornejšie z hľadiska spotreby.

Nakupujte vo veľkom

Aj keď nie je potrebné kupovať viac ako jednu alebo dve kazety naraz, pri plánovaní dopredu môže dôjsť k značným finančným úsporám. Niektoré naše kazety sa dodávajú vo veľkosti XXL, či dokonca aj XXXL vďaka čomu získate viac náplne naraz so zľavou oproti nákupu dvoch menších kaziet. V našej ponuke nájdete aj výhodne dvoj alebo multibalenia, kde viete ušetriť pri nákupe viacerých produktov. Takže nákup multibalenia zvyčajne stojí menej za jednotku ako nákup náplni jednotlivo. Okrem toho že „multipacky“ sú finančne výhodnejšie, ušetrite aj na doprave, keďže nemusíte zvýhodnene balenia objednávať tak často akoby ste napríklad objednávali samotný toner. Navyše pri nákupe nad 60EUR u nás máte zadarmo.

TIP:
HP 106A W1106A XXL balenie
Canon 045H - 4 Pack

Optimalizujte výstup

Niektoré z predvolených funkcií vašej tlačiarne môžu byť nastavené na najlepšie možné rozlíšenie tlače, aj keď to nepotrebujete. Preto radíme, aby ste si pravidelne kontrolovali nastavenia kvality tlače a vyberte si možnosť, ktorá najlepšie zodpovedá väčšine vašej tlačenej práce. Ak chcete tlačiť napríklad fotografie alebo materiály vhodné na reprezentatívnu funkciu, nastavte ju na najlepšiu kvalitu. Ak ale využívate bežnú kancelársku tlač a nepotrebujete mať dokumenty vytlačené v najlepšej kvalite, znížte si nastavania kvality tlače a ušetríte tým atrament a vaše peniaze.

TIP: Vedeli ste, že mnohé čiernobiele tlačové úlohy využívajú viac než len čierny atrament? Ak nešpecifikujete „iba v odtieňoch sivej“, vaša tlačiareň vám môže poskytovať vyššiu kvalitu, ako skutočne potrebujete. Pri úlohách, ktoré nevyžadujú farbu, vypnite tieto kazety v rámci nastavení tlače.


Ešte predsa jeden TIP na záver

Nevadí vám menší text? Ak nie, pri tomto tipe ušetrite nie len atrament, ale aj papier. Tlačte viac stránok na jeden list. Ide o jednoduché nastavanie v predvoľbe tlače, kde si môžete nastaviť viacero stránok na jeden list.