Ako vybrať tlačiareň, ktorá zodpovedá vašim potrebám?

Tlačiarne sa stali neodmysliteľnou súčasťou každodenného života v domácnostiach aj kanceláriách. Pri kúpe tohto zariadenia sa nejedná o nízku investíciu a aby ste si vybrali tú správnu, ktorá čo najlepšie vyhovuje vašim potrebám, je dôležité sa zorientovať v dostupných možnostiach a funkciách. V tomto článku vám poskytneme prehľad rôznych typov tlačiarní, ich technológiách a dôležitých parametroch, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere.
Základné otázky, ktoré by vás mohli zaujímať

Predtým, než sa pustíte do hľadania ideálnej tlačiarne, ujasnite si niekoľko dôležitých otázok:

Ako často a koľko strán potrebujete tlačiť?
Ak plánujete tlačiť len niekoľko strán týždenne, vhodným výberom môžu byť cenovo dostupné atramentové tlačiarne . Sú jednoduché na inštaláciu a ideálne pre občasné použitie. Ak však potrebujete tlačiť väčšie množstvo dokumentov, zvážte kvalitné laserové tlačiarne , ktoré sú rýchle a majú nízke prevádzkové náklady.

Budete tlačiť farebne alebo čiernobielo?
Pre bežnú tlač dokumentov, kde nepotrebujete tlačiť farebné obrázky, dokumenty alebo fotky, postačí čiernobiela tlačiareň, ktorá je ekonomická a rýchla. Ak však potrebujete viac reprezentatívnu tlač, farebné dokumenty, grafy a podobne, potom zvážte farebnú tlačiareň. Pri farebnej tlačiarni sa popozerajte po dobrom rozlíšení a rýchlosti tlače. Dôležitá je aj cena farebných náplní keďže nenakupujete iba čiernu farbu ale aj cyan, magenta a yellow.

Chcete, aby tlačiareň zvládla aj kopírovať a skenovať?
V prípade že áno, multifunkčná tlačiareň je ideálnym riešením. Tieto zariadenia dokážu nielen tlačiť, ale aj skenovať a kopírovať dokumenty. Aj keď sú o niečo drahšie, ich všestrannosť môže ušetriť miesto a zjednodušiť vám život.


TIP: Z atramentových tlačiarní sme si pre vás vybrali šikovnú multifunkčnú tlačiareň Epson EcoTank L3250, ktorá bude vyhovovať vášmu priestoru. Je vhodná na domáce použitie, ale bude vám postačovať aj v menšej kancelárií. Okrem funkcie tlače, môžete kopírovať aj skenovať. Veľkou výhodou je jednoduché ovládanie.
TIP: Našim ďalším tipom je táto šikovná laserová tlačiareň HP LaserJet MFP M140w, ktorá okrem tlače plní funkcie kopírovania a skenovania. Vyznačuje sa svojou jednoduchosťou a veľkosťou - jedná sa o najmenšiu laserovú tlačiareň vo svojej triede. Výhodou tejto tlačiarne sú tiež cenovo dostupné tonery od nás v štandartnej alebo vyššej kapacite.

Užitočné funkcie na ktoré by ste sa mali zamerať

 • Farebná alebo čiernobiela tlač: Základná funkcia tlačiarne podľa ktorej si ju vyberáte. Nezabudnite sa zamerať aj na cenovo výhodne náplne pre vašu tlačiareň.
 • Skener: Pre digitalizáciu papierových dokumentov, fotografií... Je možnosť ho kúpiť aj samostatne, alebo výhodnejšie ako súčasť multifunkčnej tlačiarne.
 • Kopírovanie: Pre rýchle vytváranie kópií dokumentov. Dôležitá a praktická funkcia hlavne v kancelárií.
 • Obojstranná tlač: Ušetrite papier
 • Bezokrajová tlač: Ideálna pre tlač fotografií a dokumentov bez okrajov, máp, grafov...
 • Podpora priamej tlače: Pre tlač z USB alebo pamäťových kariet. Nepotrebujete počítač.
 • Fax: V prípade potreby posielania faxov. Často súčasť multifunkčného zariadenia.
 • Tankové tlačiarne: S veľkokapacitnými zásobníkmi na atrament.
 • Displej: Zjednoduší ovládanie
 • Konektivita: USB port alebo pripojenie cez Wi-Fi výrazné zjednoduší tlačenie.


Sledujte parametre

 • Spotreba: Zvážte, ako často potrebujete čistiť tlačové hlavy, pretože atramentové tlačiarne majú vyššiu spotrebu na údržbové cykly.
 • Náklady na tlač: Laserové tlačiarne majú výrazne nižšie náklady na tlač v porovnaní s atramentovými.
 • Rýchlosť tlače: Dôležitá pre tých, ktorí potrebujú tlačiť veľké množstvo stránok naraz.
 • Rozlíšenie: Významné pre tlač fotografií a detailných grafických prác.
 • Formáty tlače: Najčastejšie A4,A5 a A6.
Typy tlačiarní podľa technológie

Atramentová tlačiareň
Atramentové tlačiarne patria medzi najpopulárnejšie typy. Sú cenovo dostupné a ideálne pre domáce použitie. Zariadenie disponuje nádržkami s farebnými náplňami, najčastejšie v odtieňoch CMYK (azúrová, purpurová, žltá, čierna). Po prenose informácií z počítača, notebooku alebo telefónu do tlačiarne sa digitálne dáta premenia na vizuálny formát a tlačová hlava ich precízne prenáša na papier - riadok po riadku. Atramentovú tlačiareň odporúčame zákazníkom, ktorí netlačia veľmi často a hľadaj kvalitnú tlač za dobrý peniaz.Laserová tlačiareň
Laserové tlačiarne sú ideálne pre tých, ktorí potrebujú rýchlu a kvalitnú tlač. Tento typ zariadenia sa vyznačuje ostrosťou tlače dokumentov a ma nižšie prevádzkové náklady. Takže sú vhodné pre vyššie objemy. V minulosti boli často využívané vo väčších prevádzkach, resp. kanceláriách, ale vývojári ich rozmery postupne zmenšujú a cena je už taktiež prijateľnejšia pre domáce využitie. Laserové tlačiarne sú tiež odolnejšie pri častom používaní. Proces laserovej tlače funguje tak že ak sa rozhodnete svoj dokument vytlačiť, tlačiareň si tieto dáta uloží do pamäte a procesor tlačiarne následne definuje obraz, vrátane riadkov, okrajov a zarovnania. Hlavná jednotka tlačiarne potom riadi laserový lúč podľa spracovaných dát a prenáša obraz na vodivý valec so selénovou vrstvou. Na miesta, ktoré sú osvietené lúčom, sa zachytia prachové častice toneru. Tieto častice sa následne prenesú na papier a sú tepelne zafixované. Celý tento proces sa uskutoční pár sekúnd po zadaní príkazu na tlačenie jedného dokumentu.Poznáme ešte ďalšie menej známe technológie
Medzi nich zaraďujeme aj ihličkové tlačiarne, ktoré sú špecializované na tlač textových dokumentov a sú vhodné pre účtovné podklady, bloky a iné textové materiály. Majú vysokú presnosť, spoľahlivosť a dlhú životnosť. Spomenieme aj termosublimačné tlačiarne. Tie sú ideálne pre tlač fotografických materiálov. Vytvárajú realistické a detailné fotografie vďaka špeciálnej termosublimačnej technológii. Nad rámec týchto všeobecných informácií sa vždy odporúča preštudovať recenzie konkrétnych modelov, aby ste mohli vybrať tlačiareň, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a očakávaniam.